Chrup psa

   Psi, tak jako my lidé, se rodí bezzubí a mléčný chrup se postupně prořezává. K vývoji mléčného chrupu však dochází již za březosti a tak eventuelní onemocnění matky nebo aplikace některých léků, může vést k problémům s mléčným chrupem.
   Mléčný ( dočasný) chrup neobsahuje všechny zuby, neprořezávají se "stoličky" - moláry a i premoláry se prořezávají jen některé.

Zubní vzorec dočasného chrupu : 2* ( 3/3 i,1/1c, 3/3pm ) 28 zubů

Zubní vzorec trvalého chrupu : 2* (3/3 I, 1/1 C, 4/4 PM, 2/3 M ) 42 zubů

i ... dentes incisivi ... řezáky dočasné
I ... řezáky trvalé

c ... dentes canini ...špičáky dočasné
C ... špičáky trvalé

pm ... premoláry ... zuby třenové dočasné
PM ... třeňáky trvalé

m ... moláry ... stoličky dočasné
M ... stoličky trvalé


Doba prořezávání jednotlivých zubů u psa :

Dočasné zuby   Trvalé zuby  
Zub Prořezávání(týdny) Zub Prořezávání(měsíce)
i 1/1 3 - 4 I 1/1 3 - 4
i 2/2 3 - 4 I 2/2 3 - 5
i 3/3 4 - 5 I 3/3 3 - 5
c 1/1 3 - 5 C1/1 4 - 6
p 1/1 nevyvíjí se P 1/1 5 - 6
p 2/2 4 - 7 P 2/2 4 - 6
p 3/3 4 - 6 P 3/3 4 - 6
p 4/4 4 - 6 P 4/4 4 - 5
    M 1/1 4 - 5
    M 2/2 5 - 6
    M 0/3 6 - 7

 

   U malých plemen se setkáváme s tím, že prořezávání i výměna zubů je mírně "opožděna" za standardem. U miniaturních plemen, jako jsou yorkové, čivavy, toy pudlové a dalších, dochází také často k nedostatečné resorpci kořene dočasného zubu a tím k jeho nevypadnutí. Tyto zuby je potřeba včas vytrhnout, jelikož hrozí deformace skusu a "nahuštění" zubů vede také k poměrně rychlému rozvoji zánětů dásní i samotného závěsného aparátu zubu.
   Občas se naopak setkáme s tím, že se některé zuby nevyvinou. Můžeme se setkat i s tím, že se zuby neprořežou, což vídáme často u spodních P1. U psů s PP vždy záleží na tom, co povoluje daný standard, u psů bez PP to nepředstavuje žádný problém, neboť to nemá žádný negativní vliv na zdraví ani příjem potravy. U neprořezaných zubů je třeba zdůraznit, že i zub, který je založen a na RTG snímku je patrný, je považován za chybějící a je tudíž vyřazující vadou.

 

Zuby jsou zářivě bílé, bez plaku či zubního kamene, dásně by měly být světle růžové barvy (možná je i pigmentace ) bez zduření a začervenání v oblasti dásnového okraje

Správné postavení zubů, zuby zapadají do tzv.zámku Čisté zuby, zdravé dásně, u mladého psa zatím bez pigmentace         Správný, tzv.nůžkový skus

 

 

 

Kombinovaná vada : předkus a tím, jak spodní špičák nejde do zámku, dochází k vytláčení krajního řezáku. Navíc je přítomen perzistentní mléčný špičák Extrahovaný perzistentní mléčný špičák a řezák. Patrné výrazně kořeny, u kterých nedošlo k resorpci

 

    Zuby psovi pravidelně prohlížíme, pokud zjistíme zápach z dutiny ústní, začervenání dásní, bolestivost (náhlé odmítání granulí či suchých pamlsků) je namístě vyšetření.

 

 

   V případě jakýchkoli nejasností ohledně chrupu vašeho psa se obraťte na naší ordinaci, rádi vám vše vysvětlíme při osobní návštěvě.