Chrup psa

Psi, tak jako my lidé, se rodí bezzubí a mléčný chrup se postupně prořezává. K vývoji mléčného chrupu však dochází již za březosti a tak eventuelní onemocnění matky nebo aplikace některých léků, může vést k problémům s mléčným chrupem.
Mléčný (dočasný) chrup neobsahuje všechny zuby, neprořezávají se „stoličky“ – moláry a i premoláry se prořezávají jen některé.

  • Zubní vzorec dočasného chrupu: 2* (3/3 i,1/1c, 3/3pm) 28 zubů
  • Zubní vzorec trvalého chrupu: 2* (3/3 I, 1/1 C, 4/4 PM, 2/3 M) 42 zubů

i … dentes incisivi … řezáky dočasné
I … řezáky trvalé

c … dentes canini … špičáky dočasné
C … špičáky trvalé

pm … premoláry … zuby třenové dočasné
PM … třeňáky trvalé

m … moláry … stoličky dočasné
M … stoličky trvalé

Doba prořezávání jednotlivých zubů u psa:

Dočasné zubyTrvalé zuby
ZubProřezávání (týdny)ZubProřezávání (měsíce)
i 1/13–4I 1/13–4
i 2/23–4i 2/23–5
i 3/34–5i 3/33–5
c 1/13–5c 1/14–6
p 1/1nevyvíjí sep 1/15–6
p 2/24–7p 2/24–6
p 3/34–6p 3/34–6
p 4/44–6p 4/44–5
M 1/14–5
M 2/25–6
M 0/36–7

U malých plemen se setkáváme s tím, že prořezávání i výměna zubů je mírně „opožděna“ za standardem. U miniaturních plemen, jako jsou yorkové, čivavy, toy pudlové a dalších, dochází také často k nedostatečné resorpci kořene dočasného zubu a tím k jeho nevypadnutí. Tyto zuby je potřeba včas vytrhnout, jelikož hrozí deformace skusu a „nahuštění“ zubů vede také k poměrně rychlému rozvoji zánětů dásní i samotného závěsného aparátu zubu.

Občas se naopak setkáme s tím, že se některé zuby nevyvinou. Můžeme se setkat i s tím, že se zuby neprořežou, což vídáme často u spodních P1. U psů s PP vždy záleží na tom, co povoluje daný standard, u psů bez PP to nepředstavuje žádný problém, neboť to nemá žádný negativní vliv na zdraví ani příjem potravy. U neprořezaných zubů je třeba zdůraznit, že i zub, který je založen a na RTG snímku je patrný, je považován za chybějící a je tudíž vyřazující vadou.

Zuby jsou zářivě bílé, bez plaku či zubního kamene, dásně by měly být světle růžové barvy (možná je i pigmentace) bez zduření a začervenání v oblasti dásňového okraje.

Zuby psovi pravidelně prohlížíme, pokud zjistíme zápach z dutiny ústní, začervenání dásní, bolestivost (náhlé odmítání granulí či suchých pamlsků) je namístě vyšetření.

V případě jakýchkoli nejasností ohledně chrupu vašeho psa se obraťte na naší ordinaci, rádi vám vše vysvětlíme při osobní návštěvě.