Čištění zubů

Péči o zuby můžeme rozdělit na domácí péči a pak na péči profesionální, v ordinaci.

S čištěním zubů je potřeba začít hned od malička. Už malé štěndo navykáme na manipulaci s tlamičkou, odhrnujeme mu pysky, otvíráme tlamu a zatím prstem zkoušíme čistit zuby až dozadu na stoličky. Vždy pak musí následovat rituál HLADIT, CHVÁLIT, ODMĚŇOVAT :-). Pokud začneme se psem, který dopusud nemá se zuby a dásněmi problémy, naučí se a  většina z nich se na to těší…tedy, hlavně na tu odměnu. Za odměnu můžete klidně použít nějakou dentální tyčinku. Prioritou v domácí péči by doopravdy mělo být čištění a to každý den. Jako doplněk lze použít již zmiňované dentální tyčinky, různé ústní vody, řasu, která změkčuje zubní kámen…na trhu je těchto přípravků nepřeberné množství. Jen bych se vyvarovala přípravků, které mají potlačit zápach z tlamy a „osvěžit dech“. Myslím si, že „žvýkačka“ zkažené zuby již nezachrání a proto, pokud vašemu psisku je z tlamy již cítit, nechte ho prohlédnout v ordinaci. Bohužel ne každý pejsek se nechá řádně vyšetřit bez sedace a spousta problémů se objeví až při čištění, jak uvidíte na obrázcích. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale myslím si, že kvalitně se zuby bez narkózy ošetřit nedají!

A jak to dělám já?
Používám malý dětský kartáček, který vždy na začátku ještě namočím do teplé vody, aby změkl a pak zatřu do kartáčku malé množství psí zubní pasty. Není důležité její množství, spíš je to psovi příjemnější, protože voní po mase :-). Pasta je navíc emzymatická, takže částečně snižuje i množení bakterií v dutině ústní.

I když už nezvládnete zuby správně čistit, měli byste aspoň psa naučit, aby si nechal tlamu prohlédnout, abychom nemuseli stále sahat k sedativům. Za zápachem z tlamy totiž mohou být, hlavně u starších psů i vznikající nádory a tady platí, čím dřívější odhalení, tím úspěšnější léčba. Takže, hlavně se nebát a rychle nechat tlamu prohlédnout!

Vznikající plak a následný vznik zubního kamene vedou k zánětu dásní, postupnému uvolňování závěsného aparátu zubu a k jeho uvolnění, vypadnutí. rostoucí zubní kámen navác vede k ústupu dásní a spolu s ní i k ústupu kostní tkáně, což bohužel po rostoucím kamenem není vidět. Proto pak po jeho odstranění zub vypadne „sám“. Rozšířené cévy v zanícené dásni navíc mohou být vstupní branou pro infekci, která se cévní cestou může dostat do dalších orgánů: srdce, plic, ledvin, jater, kloubů…a časem budeme řešit daleko horší následky „zkaženého zubu“. A jak tedy vypadá ona profesionální péče?

A pro porovnání:

A ještě jeden hezký chrup 🙂 
  

Nebojte se zubaře a přijďte dříve než bude pozdě. Třeba se jen zeptat…