Budeme mít štěnata

Dotazy na průběh porodu jsou velmi časté a z rozhovorů s majiteli vím, že informace, které získávají z různých, méně či více odborných zdrojů, se značně rozcházejí.

Dotazy na průběh porodu jsou velmi časté a z rozhovorů s majiteli vím, že informace, které získávají z různých, méně či více odborných zdrojů, se značně rozcházejí.

Pokud se majitel na naši ordinaci obrátí, dostane informace o tom, co ho čeká, co je normální a kdy už má volat lékaře na pomoc.

Březost není nemoc a i porod je normální, fyziologická záležitost. Většina fen porodí spontánně, bez komplikací a nepotřebují lidskou pomoc. Samotný porod je vícehodinová záležitost a není vhodné fenu rušit naším přílišným stresem. 

Délka březosti je v průměru 63 dní (58-70). Jako první možný termín porodu počítáme 58.den od nakrytí (před tímto termínem mluvíme o potratu, abortu, a štěňata takto narozená nebývají životaschopná a hynou). Doporučuji přesně odpočítat dny, počítat „od oka“ 2 měsíce od nakrytí je značně nepřesné. Štěňata by se měla narodit do 69.-70. Dne od nakrytí. Při přenášení hrozí riziko úhynu plodů a dalších komplikací, proto je potřeba nejpozději v tomto termínu kontaktovat lékaře. Raději však o 2-3dny dříve. Variabilní délka březosti je dána schopností feny pářit se několik dní a i spermie psa přežívají v pohlavním aparátu feny 3-6dní.

Jako první možný termín porodu tedy počítejte 58.den od prvního krytí. Většina fen nám „dá vědět“ dopředu, že se něco chystá. Jsou neklidné, hrabou, nežerou, „chystají pelech“, vyhledávají přítomnost majitele nebo naopak zalízají do odlehlých míst. Na mléčné žláze můžeme pozorovat sekreci mleziva. Při těchto příznacích očekávejte porod během 12-24hodin. Na druhou stranu můžete mít fenu, která se v klidu nažere, na zahradě prožene kočku a pak začne rodit… Proto se doporučuje k lepšímu načasování porodu od 58.dne měřit feně 2*denně teplotu. Běžná teplota je okolo 37,5-39 °C. V době 1-1,5dne před porodem dochází k poklesu teploty o přibližně 1-1,5°C. Poté, následkem počínajících kontrakcí dělohy, dochází opět k vzestupu teploty, někdy až nad 39 °C. To jsme asi 12-24hodin před porodem. (Abychom tyto teplotní změny zachytili, je potřeba teplotu měřit v pravidelných intervalech alespoň dvakrát denně.) Současně dochází k otvírání krčku děložního a odchodu hlenové zátky, která má charakter světlého, vazkého sekretu. Jakékoli odchylky od této barvy (krvavý, hnisavý, zelený…) okamžitě konzultujte s lékařem. Především, pokud se objeví zelený výtok, svědčící o odlučování placenty. 

V další fázi jsou již viditelné stahy břišní stěny a dochází k vypuzování štěňat. Postupně praskají plodové obaly a plodová voda zvlhčuje porodní cesty. Plodová voda je průhledná, čirá. Pokud jsou plodové vody zelené barvy u druhého a dalších štěňat, nejde již o problém. Jen se odplavují zbytky po odloučení předešlé placenty. Toto však neplatí u prvního štěněte. Štěňata se rodí buď v obalech nebo bez nich, s placentou nebo opět bez. Většinou si nemusíme s péčí o štěňata dělat starosti, fena se o vše postará sama. Olíže (osuší a namasíruje) štěně, překousne pupeční šňůru, eventuelně sežere placentu (feně nenecháváme všechny placenty, stačí 1-2). Pouze v případě, že je fena zesláblá, např. dlouhým porodem nebo je při prvním porodu nejistá, pomůžeme jí s péčí o štěňata. Štěňata vybalíme z plodových obalů, vytřeme jim tlamičku (ideální je odsátí tekutiny z tlamy a nosu odsávačkou), pořádně je osušíme, přetrhneme pupeční šňůru 2-3cm od pupku (není potřeba podvazovat, jen v případě přestřižení) a štěně přiložíme pod matku. Pupek není třeba dezinfikovat, fena pupeční provazec překusuje, štěňata olizuje a tlama určitě není sterilní prostředí. Zdravé štěně si s běžnou mikroflórou bez problémů poradí. Štěně většinou začne ihned sát, čímž podpoří další průběh porodu. Pokud se fena chová ke štěňatům agresivně, je potřeba je zpočátku dát stranou a zkusit je přiložit později. Vzhledem k tomu, že po porodu ještě nemají vyvinutou termoregulaci, zajistíme jim dostatek tepla, ideální je PET lahev, naplněná teplou vodou, zabalená do ručníku. Pro případ, že by fena štěňata odmítala i nadále nebo neměla dostatek mléka, je potřeba jít po ruce náhradní, sušené psí mléko.

Pokud se štěnětem nevyšla hned i placenta, neděláme si starosti. Většinou ji vytlačí následující štěně. Na konci porodu bychom však měli mít ke každému štěněti i placentu. Pokud placenty nevyšly všechny nebo si nejsme úplně jisti, je třeba se obrátit co nejdříve na lékaře.

V ideálním případě se rodí jedno štěně za druhým, ale opak bývá většinou pravdou. Nemusíme si dělat starosti, pokud jsou intervaly mezi jednotlivými štěňaty delší. Platí však, že fena nesmí tlačit. Při vícečetných vrzích si dá fena i několikahodinovou pauzu, aby si odpočinula. Porod tak v některých případech může trvat i 24 hodin.

Po ukončení porodu je vhodné kontaktovat „lékaře na telefonu“, zrušit mu pohotovost a hlavně domluvit si prohlídku feny a štěňat (není nutné hned v noci). Feně většinou aplikujeme injekci na rychlejší zatažení dělohy, prohlédneme štěňata, jestli nemají rozštěpy, odstraníme přebytečné paspárky, v případě potřeby provedeme kupírování ocásků. Doporučíme stravu a plán odčervování.

A kdy si dělat starosti?

Pokud je fena březí více jak 68dní a stále se nechystá k porodu. Je třeba provést vyšetření, jestli je vůbec březí(!), jestli jsou štěňata živá…. A eventuelně provést císařský řez.

Pokud pozorujeme jakýkoli atypický výtok z rodidel, hlavně když je zelené barvy, což značí odlučování placenty. V tomto případě urychleně kontaktujte ošetřujícího lékaře.

Pokud fena intenzivně tlačí déle než 30minut a nedochází k vypuzování plodu.

Pokud praskla plodová voda a během 2hodin nedošlo k vypuzení štěněte.

Na závěr:

Vždy si zjistěte, zda váš ošetřující lékař je ochoten být vám k dispozici na telefonu i v případě, že neordinuje nonstop. Pokud tuto službu neposkytuje, zajistěte si pomoc pro případ potřeby na jiném pracovišti s nepřetržitým provozem. Porody často probíhají v noci.

Pokud se na nás naši stálí klienti (chodí k nám na vakcinaci) obrátí se žádostí o „pohotovost na telefonu“, snažíme se jim, pokud je to v našich možnostech, vyhovět. Vzhledem k tomu, že nemáme pohotovostní službu, však toto neposkytujeme bez domluvy a pro cizí klienty… nelze být stále na telefonu v případě jednoho lékaře. Děkujeme za pochopení.