Operace čelisti

aneb „když věk není limitem“

V ordinaci se často setkáváme s větou  „…on/ona už je stará…“ . Jde většinou o situace, kdy se domlouváme na nutnosti nějakého zákroku v anestezii. Často jde o čištění zubů, ale s narůstajícím věkem jde i o řešení onkologických pacientů. Ano, máme hranici, kdy zvíře zařazujeme mezi „seniory“, ale to ještě neznamená, že je „na odpis“.

Vždy proto potěší, když pro majitele věk není hranicí a pokud je zvíře jinak čilé a zdravé, přistoupí k doporučovanému zákroku. 

V případě Betynky to bylo o to horší, že mělo jít o zákrok poměrně radikální. Betynce bylo 13 let, když přišla do ordinace na své pravidelné, každoroční očkování. Při prohlídce zubů byl odhalen v místě spodních řezáků poměrně veliký nádor a majitelé si nebyli jisti, jak dlouho tam již je. Fenka žije v domácnosti, ale spoustu času tráví na zahrádce a nádor jí zatím nijak nepřekážel, normálně žrala hrála si…  Diagnóza „nádor“ je pro majitele vždy šokující, byť ne vždy jde o nádory zhoubné. Tady to bylo o to horší, že nádory v této oblasti se vždy odstraňují společně s čelistí.

Nádor, který zasahoval až za špičáky, zcela uvolnil řezáky.

Majitelům byl podrobně vysvětlen zákrok, při němž by bylo třeba odstranit větší část spodní čelisti, probrána pooperační péče a s nelehkou volbou byli posláni domů, aby si vše rozmysleli… Po pár dnech volali a domlouvali jsme termín operace.

Po úvodní anestezii jsme provedly rentgen čelisti, abychom přesně lokalizovaly nádor. Zjistily jsme také výrazné zduření na pravé straně spodní čelisti a obávaly jsme se dalšího možného nádoru. Rentgen to však nepotvrdil a šlo jen o rozsáhlý zánět okostice od zkaženého zubu.

Rentgen čelisti: výrazná nekróza kosti v místě nádoru.

Abychom vyloučily možnost recidivy, rozhodly jsme se pro poměrně radikální zákrok, odstranění čelisti až za spodními P3, přičemž byly odstraněny i P4. Na levé straně kvůli rozsáhlému zánětu okostice, vpravo kvůli lepšímu přístupu k místu operace.

A pak už to bylo jen o trpělivosti majitelů. Rekonvalescence probíhala dobře, Betka jen prvních pár dnů trošku pokňourávala, ale s léky proti bolesti vše probíhalo skvěle. Jen s límcem byly potíže, všude narážela a navíc musela být zpočátku krmena z ruky. To dělalo majitelům největší starosti, protože se báli, jestli se ještě někdy bude moci sama nažrat. Vlastně až teď jim došlo, do čeho se pustili… Že není problém bolestivost rozsáhlého zákroku, čehož se hodně báli, ale zvládání normálního života. Naštěstí v té době měla Betka již nejhorší za sebou. Když Betce sundali límec a všichni dorazili po dvou týdnech na závěrečnou kontrolu, přišli majitelé již s úsměvem a bylo vyhráno. Betka bez problémů schová jazyk do tlamy a nová brada dobře zachytává sliny, z čehož měli majitelé také velké obavy.

Následné patologické vyšetření tumoru potvrdilo správnost radikálního zákroku, který Betce zachránil život.

A jak je je to dnes, 5 měsíců po operaci?

Betka je jak vyměněná, majitelé uvádí, že ožila a dnes jsou rádi, že Betce dali šanci, navzdory jejímu věku 🙂